Ivars Ījabs: Vienā caurā maisā (12)

 • Gundega Repše  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 8:41

  Tātad patiesība jāsver izdevīguma un neizdevīguma svaros? Patiesībai nekad nav komfortabla, tas tak elementāri. Divdesmit gadu garumā tā kā varējām nobriest drosmei. izklausās, ka Ījaba kungs tomēr mūsu sabiedrību par tādiem nīkuļiem vien uzskata. Man grūti iedomāties solidaritāti uz melu un nelietības pamatiem. Kaut kā vilkt dzīvi, protams, var. Arī tā ir katra paša izvēle.

 • kuģis  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 9:42

  njā, Ījab, demokrātijas, saskaņas, saticības, politiskās vienotības, varas leģitimitates, mīļā miera utt vārdā labāk paklusēsim, kamēr nomirst pēdējie cilvēki, kas cietuši (un turpina ciest) no padomju režīma.
  tāds kā pragmatisms, patiesība ir tas, kas 'strādā', darbojas, iet cauri. nē, patiesība ir neizdevīga, gandrīz vienmēr, un patiesība bija neizdevīga arī padomju savienībai, tāpēc 'mīļā miera' un 'saticīguma' labad arī toreiz uz latviešu neatkarības centieniem skatījās un oficiāli pasniedza kā separātisku fašistu reakcionāri revaanšistiskos murgus un 'eksaltētu patosu'.
  pretīgi, nu.

 • akmens  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 10:26

  Es nezinu par okupantiem, bet kolaboracionisti gan ir. M. Z. savā gr. Pieci pirksti attēlo krievus kā, saprotams kā. Kad es veikalā iebildu, viena dāma man pateica, ko tad jūs gribat, ja Māru sauca par fašistu? Es atbildēju, ka tas Mārai netraucēja pēc brieduma iestāties PSKP. Es atkal biju slikts.

 • ivity  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 11:00

  Skelets no skapja tomēr būtu jāizņem, gaiss jāizvēdina. Ja, atverot skapi, izrādīsies, ka tur vairāk bija aizdomu nevis pašu kaulu, arī labi. Tīrāks tik un tā.

 • jā jā jā nē nē nē  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 11:20


  Ījaba kunga talants ir atvērts prāts, poetiski salīdzinājumi, plašs redzes loks, tomēr domas tīrība un prāta asums tālu atpaliek no kaut kā ko vartu dēvēt par oriģinalitāti vai vērtību. Citiem vārdiem neviekli, pavirši, sasteigti. Piemēram šeit:

  "Tajā ziņā mūsu "4. maija noliedzēju" aktīvistiem diemžēl ir taisnība, jo šādi ļaudis patiesi var šķist aizdomīgi – nevis ar to, ka maina uzskatus, bet gan ar to, ka noliedz uzskatu maiņu."

  Manuprāt runa ir par tādu bīstamu cilvēku paveidu kā konformistiem.
  Tas ir:

  konformists
  1. Cilvēks, kas pasīvas ērtības un drošības interešu, arī bezprincipialitātes dēļ nekritiski, pasīvi pakļaujas valdošai kārtībai vai uzskatiem, pielāgojas noteiktām prasībām.

  Otrkārt:

  "Tātad: uz svaru kausiem šeit vienā pusē ir likta patriotiska pazīmēšanās un eksaltēts patoss, otrā – tālāka politikas fragmentācija, nespēja strādāt un vēl zemāka varas leģitimitāte. "

  Patoss un pazīmēšanās Latvijā tradicionāla, sīku ļaužu pazīme.
  Savukārt varas leģitimitāte ir jārūda visiem iespējamiem līdzekļiem,
  nevis caur spekulatīvu "noklusēšanu", meistarīgu PR-ošanu, mitoloģisko
  respekta audzēšanu.

  Citiem vārdiem sakot Ījaba ieteiktai katra paša lēmums par tēmu tiek piedāvāts pāragri, - kas tieši mums būtu jāizlemj.
 • nahimovs > Gundega Repše  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 12:51

  Abstrahējoties no dotā gadījuma, tomēr atzīmēšu, ka jau no laika gala ir daudz un bezjēdzīgi asinis izliets, cīnoties par patiesību un taisnību.
  Un diez vai tajos maisos ir daudz patiesības, un vai ir jēga no 1/2 un 1/3 patiesības?
  Vai maisus atverot, nesanāks, ka tiem ziņotājiem, kuriem laimējies nebūt saglabātajā kartotēkā, tiks izsniegta indulgence?
  Un runājot par tiem, kas ir kartiņās. Tur nav rakstīts, ko tieši cilvēks ir darījis. Un iemesli, kamdēļ ir uzrakstīta kartiņa, var būt visniecīgākie.

 • bruja  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 14:39

  Personīgi mani ļoti uzmanīgu dara tas, ka ļoti lustrēties grib tāda persona kā Langa. Ja tik ļoti patīk lustrēties, vajag piekārt lustru vispirms pašai naktī pie savas gultas. Nu, ko lai dara..... Es biju oktobrēns, es dziedāju Skolēnu Dziesmu svētkos "Deņ pobedi". Vai esmu pietiekoši izlustrējusies? :)

 • dukurs  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 15:05

  varētu padomāt-ka runājot par kolabracionismu obligāti jārunā par čekas maisiem...

 • kuģis  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 17:10

  + vai tad tiesiskums gadījumā nebija viens no pilsoniskās sabiedrības stūrakmeņiem?

 • kardo  

  2014. gada 20. janvārī, plkst. 19:47

  Oi,es tikai tagad,izlasot šo rakstu,atcerējos ka biju komjaunietis...nu ne jau tāds aktīvā tipa ar ūsiņām,bet parastais.Tagad atceroties,man šie 80tie nemaz neliekas kaut kas šausmīgs,drīzak kaut kas naivs un muļķīgs.

 • gunita > to kardo  

  2014. gada 21. janvārī, plkst. 15:47

  70-to gadu sākumā no LU izslēdza 2 manus klases biedrus, bez tiesībām iestāties citās PSRS augstskolās, un tādu gadījumu bija pietiekoši daudz, cik ielika Aleksandra augstumos un sašpricēja, cik bija spiesti strādāt par kurinātājiem etc; bija arī tādi kā M.Z., kas aiz muguras ņirgājās par šo iekārtu, bet izmantoja, tāpat Panteļejevs, toreizējais komjaunatnes vadītājs. no tiem meliem ir jāattīras, tādi cilvēki nevienam netic, tāpēc katrās vēlēšanās nāk ar savu komandu, ignorējot citu iesāktos darbus; to mēs redzam šodien

 • Ari  

  2014. gada 26. oktobrī, plkst. 11:11

  Ar patiesību un uzskatu maiņu vienmēr ir bijis ķimerīgi. Atcerēsimies kaut vai stāstus par ģeocentrisko un heliocentrksko sistēmām un to atbalstošo zinātnieku uzskatu maiņu un likteņiem. Atmal un atkal gribas piekrist slavenajam jautàjumam: "Kas ir patiesība?" Ko drīkst darīt "patiesības" vārdā?

Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Dienas citāts

 • Pirms stājaties laulībā, uzdodiet sev vienu jautājumu: vai jūs spēsiet sarunāties ar šo cilvēku arī tad, kad viņš būs vecs? Viss pārējais laulības dzīvē ir pārejoši.

  Frīdrihs Nīče

Iesakām

 • 2012. gada 19. jūlijā, plkst. 8:07

  Solvita Olsena: Sievietes izvēle jārespektē (39)

  Tā kā kristīgās baznīcas vēlme diktēt noteikumus reproduktīvās veselības jomā ir plaši zināms fenomens pasaulē, pārsteigums par aborta tēmas iekļaušanu demogrāfijas komisijas darbā vairs nešķiet pārsteigums.

 • 2015. gada 17. februārī, plkst. 14:55

  Diskusija: Valsts prezidenta loma Latvijas sabiedrībā (2)

  Diskusijā savu viedokli pauž kultūras un mākslas nozares viedokļu līderi Jānis Balodis, Pauls Bankovskis, Jānis Holšteins, Jānis Peters, Dāvis Sīmanis, Ieva Struka, Ilmārs Šlāpins, Andris Teikmanis u.c. Diskusiju vada Arno Jundze.

 • 2017. gada 7. martā, plkst. 5:49

  Laura Bokiša: Kabatas formāta dejas izrāde

  Recenzija par Kristīnes Brīniņas izrādi "I am a really shy person" Ģertrūdes ielas teātrī.

 • 2013. gada 28. februārī, plkst. 8:02

  Pauls Bankovskis: Izskatās, ka nekas nenotiek (14)

  Ir bijušas visādas filmas par rakstniekiem – ne viena vien par Šekspīru, par Virdžīniju Vulfu un Airisu Mērdoku, par Trūmenu Kapoti un Ernestu Hemingveju, par Sergeju Jeseņinu un Fjodoru Dostojevski, pat par Raini. Parasti tās vieno kāds kopīgs trūkums.

 • 2012. gada 13. jūlijā, plkst. 9:07

  Vilis Kasims: Svītrojumi (6)

  Svītrojumu noteikumi ir vienkārši: ņemu dzejoli, izsvītroju liekos vārdus un burtus, izsvītroju atstarpes, varbūt pielieku kādu pieturzīmi – un "jauns" dzejolis gatavs.

 • 2012. gada 21. martā, plkst. 10:03

  Uģis Jansons: Personīgā revolūcija (16)

  Es joprojām uzskatu, ka sīpoli ir negaršīgākā lieta pasaulē. Neviens un nekas līdz šim nav spējis mani pārliecināt par pretējo, lai gan daudzi ir centušies.

 • 2016. gada 15. novembrī, plkst. 6:13

  Jeļena Solovjova: "IKEA" efekts (2)

  Katras desmit sekundes tiek nopirkts viens "Billy" grāmatu plaukts, "IKEA" nodrukāto katalogu skaits pārsniedz ikgadējo Bībeles tirāžu, un viena gada laikā "IKEA" veikalus apmeklē vairāk nekā 880 miljoni cilvēku.

 • 2013. gada 19. decembrī, plkst. 8:12

  Svarīgas ir gan "lielās", gan "mazās" mākslas

  Pēdējā BIKIBUKS laidiena mākslinieki stāsta par saviem bikibukiem, domā par to, kas vajadzīgs mūsdienu bērniem un atceras savu bērnību.