Satori diskusija: Modernie nomadi mūsdienu pasaulē (4)

 • kuģis  

  2016. gada 19. oktobrī, plkst. 9:48

  Tas mirklis, kad balstoties estētiskos spriedumos, tiek secināts, ka nomadisms ir foršs, un ka tas jāpadara - jāleģitimizē - par politisku programmu, priekšrakstu, dienaskārtību.

  Tuvākais piemērs: "Zviedrija vienmēr ir bijusi imigrācijas zeme", un, rau, šāda vēsuriskā reprezentācija tiek izmantota, lai leģitimizētu aktuālus politekonomiskos procesus, pareizāk sakot, aktuālu politekonomisko praksi, programmu, skats uz pagātni, kas wishful thinking manierē tiek padarīts par pašpiepildošos pareģojumu.

  Tieši tāpēc tās nav vienkārši nevainīgas replikas, laiskā gaistonē pasēdot pie kafijas vai vinčika. Buks, līdzīgi mūsdienu zviedriem aģitpropam, izvirza tendenciozu vēsturisku interpretāciju: "latvieši vienmēr ir bijuši klejotāju tauta", bet Šlāpins iesākumā vispār norauj jumtu: "Par to ar sašutumu tika runāts jau 80. gados, kad iebraucēji tika saukti par migrantiem un okupācijas varas iesūtītiem cilvēkiem, kuru mērķis ir izšķīdināt nāciju" (Ždanoka, vai vēl labāk, Rubik, Urbanovič, tu?)

  Līdz ar to padoms 'šīs lugas protagonistiem: beidziet, lūdzu, savu apjukumu un estētisko kāri pēc dažādības kā politisku programmu projicēt uz parastajiem, normālajiem ļaudīm, kuri vairumā tomēr dod priekšroku stabilai mītnesvietai, mājai, nevis Berlīnes narkomānu skvotam vai Spānijas patiltei. Jo, ko, piemēram, dara Vīnbergs - marginālās pieredzes un margināļus izmanto kā argumentu pret parasto, vai vēl labāk, marginālās pieredzes izmanto kā priekšrakstu normalitātes noārdīšanai un pārrakstīšanai, līdzīgi Ļeņinam, marginālo padarot par politisko dienaskārtību, kam būtu jāattiecas uz visiem. Tāpat Ļeņins kaut ko tik marginālu kā terorisms un proletariāta diktatūra padarīja par ikdienas politisko praksi, kas skāra un pārmainīja masas. Mīļie, esiet skeptiski pret margināļiem!

 • kuģis  

  2016. gada 19. oktobrī, plkst. 10:01

  Piemēram, Buks jau kārtējo reizi izmanto savu ģeniālo retorisko piemēru par Preobraženskas pulku tukšajā Vidzemē, lai mūsdienu latviešiem argumentētu, ka viņi tādi jaukteņi un kišmišs ar rozīnēm vien ir. Taču Buks nezkāpēc neaizdomājas, kāpēc turpat Vidzemē tajā pašā gadsimtā tie paši cilvēki no Piebalgas dzied hernhūtiešu dziesmu "nāc, tu, latvju pestītājs!", turpina runāt latviski un turpina ģērbties konkrētajam novadam piesaistītajās etniskajās drānās, kā arī nav dzirdēts par Preobraženskas častušku vai basņu klātbūtnu Vidzemes 18. un 19. gs. etnogrāfiskajā materiālā. Tā kā, nu, bišku uzmanīgāk ar šiem plašajiem vēsturiskajiem slēdzieniem, Buka kungs. Tas, ka kādam šodien varbūt vecmamma krieviete (vai vecvecākos poliete utml) nebūt neatceļ vai nepārsvītro kāda konkrēto apziņu, ka viņš ir latvietis, kāpēc, lai viņam piepeši sirds sāktu sisties straujāk par Jāni Pāvilu II vai Piemaskavas sadzīves vēsturiskajām īpatnībām?

  Tāpat Buka piezīmes par latviešu klejatnīgumu - protams, latvieši kā tauta nebūtu izveidojušies, ja nebūtu maztautu jaukšanās, kas sevišķi notika Daugavas reģionā un Rīgas apkaimē. Taču Buks nezkāpēc atkal ignorē etnogrāfiskā materiāla piesaisti konkrētām lokalitātēm - lībiešu materiāls un valoda ir skanējusi visnotaļ konkrētā vietā Latvijā, ventiņu dialektā runā visai konkrētā Kurzemes areālā, Malēnija nav kaut kāda nevienam nezināma nenovietota utopija, Krustpils tērpu nēsā Krustpils novadā, nevis Bārtā, par Latgali vispār nerunāsim utml.

 • E. F. Kuks  

  2016. gada 22. oktobrī, plkst. 15:54

  Regulāra ceļošana =/= klejošana.

 • Daniel Larry John > loan  

  2016. gada 1. novembrī, plkst. 4:43

  Vai jūs meklējat biznesa aizdevums? personas aizdevums, mājas aizdevums, auto aizdevums, students aizdevums, parādu konsolidācijai aizdevums, nenodrošinātu aizdevumu, riska kapitāls utt .. Vai tu esi bijis atteikts aizdevumu banka vai finanšu iestāde par jebkuru iemeslu dēļ. Mēs esam privāto aizdevēju, aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un pieejamu procentu likmi 2% procentu likmi. Ja ir interese? Sazinieties ar mums šodien pie (fredrickpetersonloan@gmail.com) un saņemt savu aizdevumu šodien
  Sveicieni,
  Fredrick Peterson investīcijas Team

Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem

Dienas citāts

 • Karš nav nekāds piedzīvojums. Karš ir slimība. Kaut kas līdzīgs tīfam.

  Antuāns de Sent-Ekziperī

Iesakām

 • 2015. gada 16. martā, plkst. 6:03

  Ilze Fedosejeva: Kā pieminēt: sērot vai godināt? (3)

  Sērot par leģionāru likteni nozīmē pieņemt to kā mūsu identitātes daļu, vienlaikus no tā distancējoties un skaidri iezīmējot robežšķirtni starp pagātni un tagadni.

 • 2016. gada 15. jūnijā, plkst. 5:07

  Reinis Suhanovs: Piedāvāt citu pieredzi

  Šogad pirmo reizi no 5. līdz 7. augustam brīvā dabā un pilsētvidē Valmierā notiks vasaras teātra festivāls. Mēs tikāmies ar festivāla organizētāju, teātra režisoru un scenogrāfu Reini Suhanovu, lai uzzinātu par iecerēm un plāniem.

 • 2016. gada 5. augustā, plkst. 5:00

  Silvija Radzobe: Nafik, pofik un 82. lappuse

  Kaut arī varbūt, lasot manas pārdomas, rodas iespaids, ka "Rīgas zilā gvarde" ir teksts, kas man ne tikai patika, bet pat šķita aizraujošs, tā diemžēl nav.

 • 2012. gada 20. jūnijā, plkst. 8:06

  Ilmārs Šlāpins: Māksla turpināt rakstīt (13)

  Veikli rīkojoties ar rediģēšanas rīkiem, mēs varam savu kaunu par uzrakstīto pavilkt garumā, cenšoties mainīt vārdus vietām vai labojot kļūdas, taču procesa būtība paliek tāda pati – vienā brīdī ir jāizlemj, ko iesākt ar uzrakstīto.

 • 2014. gada 3. janvārī, plkst. 7:01

  Jānis Tomašs: Zemestrīce uz ādas (2)

  ar putna prātu dzīvot ir vieglāk taču manam vīram galvas vietā atrodas rūpīgi notēsta malkas pagale no rīta viņš cērt uz darbu vakarā skalda mājās, bet brīvdienas nosit ar vienu cirvja vēzienu

 • 2012. gada 19. aprīlī, plkst. 9:16

  Madara Rutkēviča: Tēva acīs snieg (26)

  Pēc tās ziemas nakts Talsiņas tēvs vairs nevar staigāt. Sēž istabā un krāso lūpas. Talsiņa skolā nevienam nestāsta par tēvu. Vienreiz skolotāja jautā, Talsiņa atbild, ka tēvs miris. Nosalis sniegā.

 • 2014. gada 24. aprīlī, plkst. 2:58

  Jana Kukaine: Ņemšanās ar biennālēm (3)

  Katrs kurators, rīkojot izstādi, piekrīt nepārkāpt attiecīgās valsts likumus, kas ir normāla prakse, taču Krievijas likumi ir tādi, ka nokļūt aiz restēm esot vieglāk par vieglu.

 • 2014. gada 3. jūlijā, plkst. 6:07

  Bārbala Simsone: Latviešu fantāzija

  Pēdējo četru gadu laikā latviešu literatūrā ir aktivizējies segments, kurā atbalsojas arī šībrīža tendence pasaules literatūrā – gados jaunu autoru jauniešiem adresētu fantāzijas un fantastikas darbu popularitāte.Kultūras Ministrija
vkkf