Satori diskusija: Modernie nomadi mūsdienu pasaulē (4)

 • kuģis  

  2016. gada 19. oktobrī, plkst. 9:48

  Tas mirklis, kad balstoties estētiskos spriedumos, tiek secināts, ka nomadisms ir foršs, un ka tas jāpadara - jāleģitimizē - par politisku programmu, priekšrakstu, dienaskārtību.

  Tuvākais piemērs: "Zviedrija vienmēr ir bijusi imigrācijas zeme", un, rau, šāda vēsuriskā reprezentācija tiek izmantota, lai leģitimizētu aktuālus politekonomiskos procesus, pareizāk sakot, aktuālu politekonomisko praksi, programmu, skats uz pagātni, kas wishful thinking manierē tiek padarīts par pašpiepildošos pareģojumu.

  Tieši tāpēc tās nav vienkārši nevainīgas replikas, laiskā gaistonē pasēdot pie kafijas vai vinčika. Buks, līdzīgi mūsdienu zviedriem aģitpropam, izvirza tendenciozu vēsturisku interpretāciju: "latvieši vienmēr ir bijuši klejotāju tauta", bet Šlāpins iesākumā vispār norauj jumtu: "Par to ar sašutumu tika runāts jau 80. gados, kad iebraucēji tika saukti par migrantiem un okupācijas varas iesūtītiem cilvēkiem, kuru mērķis ir izšķīdināt nāciju" (Ždanoka, vai vēl labāk, Rubik, Urbanovič, tu?)

  Līdz ar to padoms 'šīs lugas protagonistiem: beidziet, lūdzu, savu apjukumu un estētisko kāri pēc dažādības kā politisku programmu projicēt uz parastajiem, normālajiem ļaudīm, kuri vairumā tomēr dod priekšroku stabilai mītnesvietai, mājai, nevis Berlīnes narkomānu skvotam vai Spānijas patiltei. Jo, ko, piemēram, dara Vīnbergs - marginālās pieredzes un margināļus izmanto kā argumentu pret parasto, vai vēl labāk, marginālās pieredzes izmanto kā priekšrakstu normalitātes noārdīšanai un pārrakstīšanai, līdzīgi Ļeņinam, marginālo padarot par politisko dienaskārtību, kam būtu jāattiecas uz visiem. Tāpat Ļeņins kaut ko tik marginālu kā terorisms un proletariāta diktatūra padarīja par ikdienas politisko praksi, kas skāra un pārmainīja masas. Mīļie, esiet skeptiski pret margināļiem!

 • kuģis  

  2016. gada 19. oktobrī, plkst. 10:01

  Piemēram, Buks jau kārtējo reizi izmanto savu ģeniālo retorisko piemēru par Preobraženskas pulku tukšajā Vidzemē, lai mūsdienu latviešiem argumentētu, ka viņi tādi jaukteņi un kišmišs ar rozīnēm vien ir. Taču Buks nezkāpēc neaizdomājas, kāpēc turpat Vidzemē tajā pašā gadsimtā tie paši cilvēki no Piebalgas dzied hernhūtiešu dziesmu "nāc, tu, latvju pestītājs!", turpina runāt latviski un turpina ģērbties konkrētajam novadam piesaistītajās etniskajās drānās, kā arī nav dzirdēts par Preobraženskas častušku vai basņu klātbūtnu Vidzemes 18. un 19. gs. etnogrāfiskajā materiālā. Tā kā, nu, bišku uzmanīgāk ar šiem plašajiem vēsturiskajiem slēdzieniem, Buka kungs. Tas, ka kādam šodien varbūt vecmamma krieviete (vai vecvecākos poliete utml) nebūt neatceļ vai nepārsvītro kāda konkrēto apziņu, ka viņš ir latvietis, kāpēc, lai viņam piepeši sirds sāktu sisties straujāk par Jāni Pāvilu II vai Piemaskavas sadzīves vēsturiskajām īpatnībām?

  Tāpat Buka piezīmes par latviešu klejatnīgumu - protams, latvieši kā tauta nebūtu izveidojušies, ja nebūtu maztautu jaukšanās, kas sevišķi notika Daugavas reģionā un Rīgas apkaimē. Taču Buks nezkāpēc atkal ignorē etnogrāfiskā materiāla piesaisti konkrētām lokalitātēm - lībiešu materiāls un valoda ir skanējusi visnotaļ konkrētā vietā Latvijā, ventiņu dialektā runā visai konkrētā Kurzemes areālā, Malēnija nav kaut kāda nevienam nezināma nenovietota utopija, Krustpils tērpu nēsā Krustpils novadā, nevis Bārtā, par Latgali vispār nerunāsim utml.

 • E. F. Kuks  

  2016. gada 22. oktobrī, plkst. 15:54

  Regulāra ceļošana =/= klejošana.

 • Daniel Larry John > loan  

  2016. gada 1. novembrī, plkst. 4:43

  Vai jūs meklējat biznesa aizdevums? personas aizdevums, mājas aizdevums, auto aizdevums, students aizdevums, parādu konsolidācijai aizdevums, nenodrošinātu aizdevumu, riska kapitāls utt .. Vai tu esi bijis atteikts aizdevumu banka vai finanšu iestāde par jebkuru iemeslu dēļ. Mēs esam privāto aizdevēju, aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un pieejamu procentu likmi 2% procentu likmi. Ja ir interese? Sazinieties ar mums šodien pie (fredrickpetersonloan@gmail.com) un saņemt savu aizdevumu šodien
  Sveicieni,
  Fredrick Peterson investīcijas Team

Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem

Dienas citāts

 • Ir nepieciešams ik pa brīdim iemīlēties, lai iegūtu attaisnojumu tam regulārajam izmisumam, kas tevi piemeklē tik un tā.

  Albērs Kamī

Iesakām

 • 2015. gada 14. septembrī, plkst. 6:09

  Zaiga Pūce: 250. Par vai pret? (6)

  Nekad iepriekš Latvijas informācijas telpā un politiskajā kārtībā nav bijis tik daudz dažādas informācijas un viedokļu par globālu problēmu. Katrā ziņu izlaidumā ir informācija par bēgļiem.

 • 2015. gada 25. martā, plkst. 6:03

  Diskusija: Par balvu piešķiršanas procesu Latvijas vizuālajā mākslā (1)

  Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā diskusiju cikla "Pārvarot plaisu. Meklējot ceļus pie laikmetīgās mākslas" ietvaros notika saruna par balvu piešķiršanas procesu Latvijas vizuālajā mākslā.

 • 2015. gada 10. septembrī, plkst. 6:09

  Krista Teivāne: Starp mums, meitenēm, runājot!

  Caur tērpiem daudzu gadsimtu garumā nākamajām paaudzēm nodoti nepārprotami vēstījumi par attiecīgā laika sabiedriski politisko situāciju, cilvēku noskaņojumu, finansiālajām iespējām un nākotnes cerībām.

 • 2014. gada 4. novembrī, plkst. 6:11

  Ieva Jirgensone: Latvietis un karš (11)

  Mūsu tautas vissmagākais okupācijas vēstures mantojums ir mūžīgā pastarīša pozīcija, kurā atbildība – bet līdz ar to arī rīcībspēja un pienākums rīkoties – ir deleģēta kādam citam.

 • 2014. gada 19. septembrī, plkst. 7:09

  Ostaps Slivinskis: Priekšā tumsa

  Es zinu vārdus, kas viņu padzīs, taču šobrīd tos nevaru atkārtot, jo tie neatšķir svešos no savējiem. Es zinu daudz radību, kas mūs aizstāvēs. Sapnī pie manis atnāca lielais japānis un iemācīja kauties,

 • 2013. gada 18. martā, plkst. 7:03

  Pauls Bankovskis: Ich bin ein Berliner

  Iesākumā jau tie bija tikai nelieli kodumi un skrāpējumi, drusku izraustīts apmatojums, taču pamazām vien zobu pēdas un nagu atstātās rētas kļuva dziļākas, sekoja visdažādākie plīsumi un sarāvumi.

 • 2012. gada 20. aprīlī, plkst. 8:04

  Ināra un Arvis Kolmaņi: Esam ienesuši latviešu kino ko jaunu (10)

  Filmai "Mona" uz ekrāniem bija jānonāk nevis pirms trim, pat ne četriem gadiem. Tai bija jābūt pirms pieciem gadiem.

 • 2013. gada 6. februārī, plkst. 7:01

  Ilze Stikāne: "Ka tik kas nenotiek!" jeb cenzūra bērnu grāmatās (8)

  Cenzūra ir krasā pretrunā ar vispārēju tendenci pasaules bērnu un jaunatnes literatūrā – runāt ar bērniem un pusaudžiem par visu, arī par smagām sociālām problēmām un sāpīgiem pārdzīvojumiem, piemēram, bezdarbu, nabadzību, alkoholismu, narkomāniju, vardarbību, karu, vientulību, nāvi.Kultūras Ministrija
vkkf