Satori diskusija: Modernie nomadi mūsdienu pasaulē (4)

 • kuģis  

  2016. gada 19. oktobrī, plkst. 9:48

  Tas mirklis, kad balstoties estētiskos spriedumos, tiek secināts, ka nomadisms ir foršs, un ka tas jāpadara - jāleģitimizē - par politisku programmu, priekšrakstu, dienaskārtību.

  Tuvākais piemērs: "Zviedrija vienmēr ir bijusi imigrācijas zeme", un, rau, šāda vēsuriskā reprezentācija tiek izmantota, lai leģitimizētu aktuālus politekonomiskos procesus, pareizāk sakot, aktuālu politekonomisko praksi, programmu, skats uz pagātni, kas wishful thinking manierē tiek padarīts par pašpiepildošos pareģojumu.

  Tieši tāpēc tās nav vienkārši nevainīgas replikas, laiskā gaistonē pasēdot pie kafijas vai vinčika. Buks, līdzīgi mūsdienu zviedriem aģitpropam, izvirza tendenciozu vēsturisku interpretāciju: "latvieši vienmēr ir bijuši klejotāju tauta", bet Šlāpins iesākumā vispār norauj jumtu: "Par to ar sašutumu tika runāts jau 80. gados, kad iebraucēji tika saukti par migrantiem un okupācijas varas iesūtītiem cilvēkiem, kuru mērķis ir izšķīdināt nāciju" (Ždanoka, vai vēl labāk, Rubik, Urbanovič, tu?)

  Līdz ar to padoms 'šīs lugas protagonistiem: beidziet, lūdzu, savu apjukumu un estētisko kāri pēc dažādības kā politisku programmu projicēt uz parastajiem, normālajiem ļaudīm, kuri vairumā tomēr dod priekšroku stabilai mītnesvietai, mājai, nevis Berlīnes narkomānu skvotam vai Spānijas patiltei. Jo, ko, piemēram, dara Vīnbergs - marginālās pieredzes un margināļus izmanto kā argumentu pret parasto, vai vēl labāk, marginālās pieredzes izmanto kā priekšrakstu normalitātes noārdīšanai un pārrakstīšanai, līdzīgi Ļeņinam, marginālo padarot par politisko dienaskārtību, kam būtu jāattiecas uz visiem. Tāpat Ļeņins kaut ko tik marginālu kā terorisms un proletariāta diktatūra padarīja par ikdienas politisko praksi, kas skāra un pārmainīja masas. Mīļie, esiet skeptiski pret margināļiem!

 • kuģis  

  2016. gada 19. oktobrī, plkst. 10:01

  Piemēram, Buks jau kārtējo reizi izmanto savu ģeniālo retorisko piemēru par Preobraženskas pulku tukšajā Vidzemē, lai mūsdienu latviešiem argumentētu, ka viņi tādi jaukteņi un kišmišs ar rozīnēm vien ir. Taču Buks nezkāpēc neaizdomājas, kāpēc turpat Vidzemē tajā pašā gadsimtā tie paši cilvēki no Piebalgas dzied hernhūtiešu dziesmu "nāc, tu, latvju pestītājs!", turpina runāt latviski un turpina ģērbties konkrētajam novadam piesaistītajās etniskajās drānās, kā arī nav dzirdēts par Preobraženskas častušku vai basņu klātbūtnu Vidzemes 18. un 19. gs. etnogrāfiskajā materiālā. Tā kā, nu, bišku uzmanīgāk ar šiem plašajiem vēsturiskajiem slēdzieniem, Buka kungs. Tas, ka kādam šodien varbūt vecmamma krieviete (vai vecvecākos poliete utml) nebūt neatceļ vai nepārsvītro kāda konkrēto apziņu, ka viņš ir latvietis, kāpēc, lai viņam piepeši sirds sāktu sisties straujāk par Jāni Pāvilu II vai Piemaskavas sadzīves vēsturiskajām īpatnībām?

  Tāpat Buka piezīmes par latviešu klejatnīgumu - protams, latvieši kā tauta nebūtu izveidojušies, ja nebūtu maztautu jaukšanās, kas sevišķi notika Daugavas reģionā un Rīgas apkaimē. Taču Buks nezkāpēc atkal ignorē etnogrāfiskā materiāla piesaisti konkrētām lokalitātēm - lībiešu materiāls un valoda ir skanējusi visnotaļ konkrētā vietā Latvijā, ventiņu dialektā runā visai konkrētā Kurzemes areālā, Malēnija nav kaut kāda nevienam nezināma nenovietota utopija, Krustpils tērpu nēsā Krustpils novadā, nevis Bārtā, par Latgali vispār nerunāsim utml.

 • E. F. Kuks  

  2016. gada 22. oktobrī, plkst. 15:54

  Regulāra ceļošana =/= klejošana.

 • Daniel Larry John > loan  

  2016. gada 1. novembrī, plkst. 4:43

  Vai jūs meklējat biznesa aizdevums? personas aizdevums, mājas aizdevums, auto aizdevums, students aizdevums, parādu konsolidācijai aizdevums, nenodrošinātu aizdevumu, riska kapitāls utt .. Vai tu esi bijis atteikts aizdevumu banka vai finanšu iestāde par jebkuru iemeslu dēļ. Mēs esam privāto aizdevēju, aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un pieejamu procentu likmi 2% procentu likmi. Ja ir interese? Sazinieties ar mums šodien pie (fredrickpetersonloan@gmail.com) un saņemt savu aizdevumu šodien
  Sveicieni,
  Fredrick Peterson investīcijas Team

Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem

Dienas citāts

 • Klasiska ir grāmata, ko cilvēki slavē, bet nelasa.

  Marks Tvens

Iesakām

 • 2016. gada 11. jūlijā, plkst. 6:39

  Māris Zanders: Huligāniska akadēmisku tekstu lasīšana

  Ar skaudību vērojot portāla darbu kultūras jaunumu atspoguļošanā, piebildīšu, ka par ne mazāk vērtīgiem impulsiem gādā arī pašmāju vēsturnieki.

 • 2014. gada 30. janvārī, plkst. 7:01

  "Satori" virtuves saruna: Par dzīvnieku tiesībām (10)

  Diskusija par dzīvnieku tiesībām mūsdienu pasaulē, par attieksmi pret dzīvniekiem kā tiesību subjektiem vēstures gaitā, par to, ko mūsu attieksme pret dzīvniekiem pasaka par mums pašiem.

 • 2013. gada 19. decembrī, plkst. 8:12

  Marija Leščinska: Pastāsti man (2)

  Orientēties pasaulē kā lielajā nezināmajā ir sarežģīti, fiziski un morāli smagi un reizēm pat gluži neiespējami.

 • 2016. gada 15. februārī, plkst. 6:05

  Māris Zanders: Logu dauzīšana un akmeņu mešana

  Kur ir tā robeža, kuru pilsonis, demonstrējot savu nepatiku pret valstī notiekošo, nedrīkst pārkāpt? Vai otrādi: kur ir tā robeža, kuru pārkāpjot valstij jārēķinās ar vardarbīgu pretošanos?

 • 2016. gada 25. augustā, plkst. 9:56

  Einārs Pelšs: K O L I E K I

 • 2014. gada 28. martā, plkst. 1:49

  Nauris Lukševics: Elle (3)

  Katru vārdu, ko viņa teica, es būtu varējis pusbalsī nočukstēt jebkad un jebkur savas dzīves laikā, un to es arī mēdzu darīt, kad viņas vairs nebija. Viņa bija mana tikai divus mēnešus un divas dienas.

 • 2013. gada 11. oktobrī, plkst. 7:10

  "Satori" aptauja: Kurš laikmetīgās mākslas darbs ir jūs saviļņojis? (1)

  Mēs lūdzām sabiedrībā pazīstamus cilvēkus dalīties savā pieredzē un pastāstīt par tiem laikmetīgās mākslas darbiem, kas viņus saviļņojuši un izraisījuši spēcīgu pārdzīvojumu.

 • 2013. gada 28. maijā, plkst. 8:05

  Helga Tormane: Meklējot oriģinālo (5)

  Apskatot pēdējos gados izdoto jauniešu orģinālliteratūru, izvēlējos tipiskākos darbus, kuri visskaidrāk uzrāda tendences jauniešiem domātajā literatūrā vispār.Kultūras Ministrija
vkkf