Bārbala Simsone: Latviešu rakstnieku kosmiskās dēkas (3)

 • kvazikvazimodo  

  2016. gada 29. aprīlī, plkst. 15:58

  pievienojot visumā akadēmiskajam apskatam progresīvāku noti, gribētos pakavēties pie latvju fantasy pamatlicēja Andreja Pumpura. virsnieks, profesionāls varmāka, maskulīna toksiskuma iemiesojums, kurš kompensēja savu ģenderdevianci ar ekskursiem fantasy žanrā. interesanti, ka žanra pērle "Lāčplēsis" ir arī protofeministisks manifests, kurā melnais bruņinieks ir vīrietis, bet Lāčplēsis – sieviete, un abu emansipācijas cīniņš, kuru tik asredzīgi savā alegorijā attēlo fantasts, nebeidzas vēl šobaltdien

 • Pauls Bankovskis  

  2016. gada 29. aprīlī, plkst. 17:55

  Paldies autorei par atcerēšanos. Ļoti interesants gadījums ir arī profesora Jāņa Ģirupnieka romāns "Ekspedicija zemes dziļumos" (Zinātniski-fantastisks romāns; Ilustr. (un vāku zīm.) Uga Skulme. Rīga : Valters un Rapa, 1939). Tajā fantastiskais sižets (latvieši ar kuģi "Kurmis" dodas ekspedīcijā pazemē, lai būvētu pazemes termoelektrostaciju) sapīts ar glaimīgiem mājieniem uz ulmanismu (ekspedīcijas vadītāja uzvārds ir Zemnieks utml.), klasiskas dēku romānu klišejas (uz kuģa uzlavās gan ekspedīciju sabotēt gatavs ļaundaris, gan par kuģa puiku pēcāk pārtapis bēglis no mājām) tur mijas ar populārzinātniskiem dažādu fizikas, mehānikas un dabaszinātņu jautājumu skaidrojumiem zemsvītras piezīmēs (Ģirupnieks bija arī vairāku sērijas "Jaunais zinātnieks" brošūru autors).

 • sangri  

  2016. gada 4. maijā, plkst. 0:00

  Paldies! Ļoti interesants pārskats.

Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem

Dienas citāts

 • Kara laikā patiesība ir tik apdraudēta, ka tai vienmēr līdzi nāk melu miesassardze.

  Vinstons Čērčils

Iesakām

 • 2015. gada 19. martā, plkst. 6:03

  Satori aptauja: Izsēdēt uz diviem krēsliem vienlaikus (1)

  Ušakova retorika saistīta ar iekšpolitisko konjunktūru, nedomāju, ka šādi viņš riskē zaudēt daļu savu vēlētāju. Viņam šajā spektrā nav konkurences, līdz ar to viņš var gana brīvi vibrēt pa labi, pa kreisi, uz augšu, uz leju.

 • 2016. gada 7. janvārī, plkst. 11:12

  Nora: Par "Lupatiņiem" un dzīvi

  Nora ir viena no bērniem, kas piedalījās animācijas studijas "Atom Art" īsfilmu cikla "Lupatiņi" jauno sēriju veidošanā – viņa ierunāja balsi Zeķītei jeb Sockie angļu valodā.

 • 2016. gada 27. septembrī, plkst. 6:29

  Laura Bokiša: Duets, kurā pāris nesatikās

  Izrāde ir par jaunu, pašpietiekamu, tomēr nedrošu vīrieti, kurš iemīlas un ir gatavs darīt visu, lai šo mīlas objektu iegūtu. Taču arī sieviete iemīlas un ir gatava darīt visu, lai ļautos vīrieša iekarošanai.

 • 2015. gada 12. novembrī, plkst. 8:05

  Māris Zanders: Šausmināšanās kā metode un vienlaikus mērķis (4)

  Vai Parīzē gaidāmā ANO klimata izmaiņu konference nesīs konkrētus lēmumus tā saucamās globālās sasilšanas procesu palēnināšanai?

 • 2015. gada 20. novembrī, plkst. 6:13

  Aivars Madris: Veltījumi pasteļtoņos (1)

  Ikdiena ir pārakmeņojies putns, nespējīgs atrauties no ligzdas, varbūt tā šķiet, jo sācies rudens, mutē cementa pēcgarša, nekas neizžūst līdz galam, mājās vairs nav nevienas tavas kleitas, nevienas zeķītes vai krūštura

 • 2014. gada 9. maijā, plkst. 7:05

  Lote Kernere: Breaking news

  Kamēr mēs te sēžam, tur tiek anektēta brīva valsts. Tas pats var notikt arī ar mums, tas ir reāli – visi to saka! Mēs nevaram tā vienkārši sēdēt un izlikties, ka tas nenotiek. Nākt uz darbu katru dienu, it kā nekas nebūtu noticis!

 • 2013. gada 14. augustā, plkst. 9:08

  Zanda Jankovska: Videodzeja + kustīgie attēli = "Ūdensgabali" 2013

  Šogad aprit jau trīspadsmit gadi kopš brīža, kad sāka augļoties Jura Boiko, Līgas Miezītes un Dzintara Zilgalvja ideja par Starptautisko video un laikmetīgās mākslas festivālu "Ūdensgabali".

 • 2016. gada 18. martā, plkst. 5:50

  Māra Zālīte: Mamma un Tētis kūrortā (4)

  Reiz, un tas bija pavisam nesen, Mamma un Tētis sajutās tik gauži piekusuši, ka nolēma – jābrauc uz kūrortu atpūsties. Kūrorts ir tāda vieta uz pasaules, kur visi atpūšas.Kultūras Ministrija
vkkf